Co jest podstawową funkcją kasku motocyklowego? Wiele osób uważa, że absorbowanie energii uderzeniowej. Zgadzamy się, że to niezwykle ważna kwestia, ale uważamy, że powinniśmy zwrócić uwagę na coś jeszcze.

 

 

Arai wiele lat temu rozpoczął pracę nad technologią pozwalającą odbijać energię i ślizgać się po nierównych powierzchniach, by zminimalizować możliwość nagłego zatrzymania kasku (a więc i nagłego uderzenia głową) przez przeszkody. Technologia ta nosi nazwę glancing off, czyli odbijanie.

 

Fizyka uczy nas, że energia kinetyczna rośnie proporcjonalnie do prędkości do kwadratu. Mówiąc prościej – im szybciej się poruszasz, tym więcej energii przenosisz. Stąd uderzenia w prawdziwym świecie mogą wyzwalać energię dużo wyższą, niż ta określona w certyfikatach bezpieczeństwa. Dlatego więc odbijanie energii jest tak ważne.

glancing-off-hoofdplaat

 

Od wielu lat Arai uważnie bada wypadki motocyklowe. Doprowadziło to naszą firmę do wniosku, że z im większą energią mamy do czynienia, tym większa potrzeba jej odbicia. Innymi słowy odbijanie energii paradoksalnie może pomóc w jej absorpcji. Mówiąc prosto – im więcej energii uderzeniowej jesteśmy w stanie odbić, tym silniejsze uderzenie kask będzie w stanie wytrzymać.

 

Oficjalne certyfikaty, takie jak ECE czy DOT, określają dokładnie, jakie minimalne wartości absorpcji uderzenia musi spełniać kask, aby został uznany za bezpieczny. Żaden z nich jednak nie wskazuje ani nie bada wartości „odbijania” energii. To zależy wyłącznie od producenta. W Arai przykładamy do tej wartości wagę równie dużą, co do parametrów badanych przez organizacje certyfikujące.

 

Może to zabrzmieć dziwnie, ale podstawowe parametry decydujące o bezpieczeństwie kasku zależą od tego, czy producent ma ochotę się nimi zająć. To rodzi cztery pytania:

 

1. Czy producent kasków ma świadomość istnienia zjawiska odbijania energii?
Uwaga: ten parametr nie jest zdefiniowany przez żaden z certyfikatów bezpieczeństwa

 

2. Czy producent zbadał, co jest niezbędne, aby osiągnąć maksymalnie wysokie parametry odbijania energii?
Uwaga: Brak jest prac naukowych na ten temat.

 

3. Czy producent chce produkować kaski, które spełniają określone przez niego parametry odbijania energii kosztem kształtu i designu skorupy?
Uwaga: Wymaga to rezygnacji ze wszystkich ozdobników i wbudowanych elementów dodających kaskowi stylu, ale zmniejszających jego bezpieczeństwo.

 

4. Czy producenci są technicznie przygotowani do tworzenia tak zaawansowanych kasków?
Uwaga: Tylko doświadczeni eksperci pracujący w maksymalnie zaawansowanych technicznie fabrykach są w stanie wyprodukować kaski, które będą spełniały wszystkie wyżej wspomniane kryteria. Potrzeba do tego zaangażowanego zespołu, który za cel postawił sobie tworzenie ekstremalnie bezpiecznych produktów.

 

Odpowiedzi na te cztery pytania to kolejny dowód na to, że Arai nie ma sobie równych.

Close

Cart